Kategoryzacja wiejskiej bazy noclegowej

O atrakcyjności agroturystyki w naszym kraju nie trzeba nikogo przekonywać. Dla wielu rodzin to ulubiona forma spędzania wolnego czasu. Jej popularność rośnie z roku na rok. Oferowane usługi na wsi (w tym u rolników) są na bardzo różnym poziomie. Wybór dobrej oferty nie jest łatwy. Cena nie zawsze jest właściwą wkazówką, bo za takie same pieniądze można uzyskać różną jakość usług. Czym więc należy się kierować, chąc wynająć kwaterę w gospodarstwie wiejskim która spełni nasze oczekiwania ?

 

Podobnie jak w obiektach hotelarskich (hotel, motel, pensjonat itp.) również w obiektach tzw. "wiejskiej bazy noclegowej" istnieje system kategoryzacyjny określający standard danego obiektu i świadczonych w nim usług. Jest on oznaczony gwiazdkami .

 

System kategoryzacyjny "wiejskiej bazy noclegowej" oznaczony słoneczkami  jest własnością Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej "Gospodarstwa Gościnne", która poprzez swoich inspektorów kategoryzacyjnych nadaje stosowną kategorię poszczególnym obiektom. Kategoryzacja dla gospodarstw na terenach wiejskich i małych miast jest dobrowolna. Zasady i sposób przeprowadzania kategoryzacji określone są na stronie Federacji www.pftw.pl .  
 

                                                                    
 

Gospodarstwa które zdecydują się na poddanie procesu kategoryzacji, otrzymują po spełnieniu określonych kryteriów regulaminem PFTW "GG" odpowiednią kategorię oznaczoną od 1 do 3 słoneczek. Im więcej słoneczek, tym wyższy standard noclegów, dostęp do łazienki, kuchni, poziom wyposażenia poszczególnych pomieszczeń, a także urozmaicone propozycje rekreacji, imprez regionalnych oraz możliwość aktywnego spędzania czasu.

Turysta, który wybiera gospodartswo oznaczone słoneczkami, wie dokladnie, czego może oczekiwać. Dlatego warto pytać gospodarzy o kategorię i zwracać uwagę na kwatery z logo Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej "Gospodarstwa Gościnne".

 

                                                         

 

PFTW "GG" wprowadziła 2 rodzaje skategoryzowanych obiektów;
 

   wypoczynek na wsi; oznacza kwaterę położoną w środowisku wiejskim lub na terenie małych miast - o wiejskim krajobrazie,

 

   wypoczynek u rolnika; oznacza kwaterę położoną w środowisku wiejskim lub na terenie małych miast - o wiejskim krajobrazie, ale w czynnym gospodarstwie rolnym; można w nim uczestniczyć w zajęciach gospodarskich np. karmienie zwierząt, zbieranie ziół, tradycyjny wyrób masła, sera, pieczenie chleba itp.


Projekt pn. Modernizacja oraz wyposażenie punktu Informacji Turystycznej w Czorsztynie
współfinansowany jest w ramach Działania osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
Z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego
Na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich z zakresu ,,Małego Projektu”
Zrealizowany dzięki wdrażaniu Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Gorce-Pieniny”
Instytucja zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich Na lata 2007-2013 Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Strona główna | Informacje | Atrakcje turystyczne | Przyroda | Galeria | Willa Jasna | Kontakt

Copyright © Biuro Obsługi Turystycznej Czorsztyn - czorsztyn.com.pl
Created by DoubleDot