Żółtlica drobnokwiatowa - przepisy

Napar; 1 łyżeczkę rozdrobnionego suszone ziela zalać szklanką wrzącej wody, zostawić pod przykryciem 15-20 minut, odcedzić; pić 2x dziennie po ¼ szklanki naparu; pobudza laktację, stosowana również jako środek przeciwszkorbutowy;

- napar polecany jest również jako okłady na oczy przy “cieniach i workach” pod oczami oraz 
  przy stanach zapalnych i zakażeniach bakteryjnych spojówek oraz powiek.

 

Macerat: 4 łyżki świeżego i zmielonego ziela zalać 1 szkl. wody przegotowanej o temp. pokojowej; przykryć i macerować 6-8 godzin; przecedzić. Pić 3 razy dz. po 100 ml; dzieci - 50 ml.

 

Alkoholatura "zimna": 1 szkl. świeżego i zmielonego ziela zalać 300 ml wódki lub wina; wytrawiać 7 dni; przefiltrować. Zażywać 3 razy dz. po 2 łyżeczki.

 

Nalewka żółtlicowa - Tinctura Galinsogae: 1 szkl. suchego ziela zalać 400 ml wina; wytrawiać 14 dni; przefiltrować. Zażywać 3 razy dz. po 1 łyżce.

 

Wodne i alkoholowe wyciągi z żółtlic stosować jednocześnie zewnętrznie w postaci okładów lub częstych przemywań.

 

Alkoholmel Galinsogae: do 100 ml alkoholowego wyciągu z żołtlicy wlać 100 ml miodu, 100 ml soku cytrynowego i wsypać 100 ml cukru, wymieszać i odstawić na 2 dni. Zażywać 3 razy dz. po 30 ml.

 

Maść; ucierać ziele żółtlicy z kozim masłem – przed utarciem dobrze jest ziele skropić alkoholem i gliceryną; skuteczna w leczeniu trudno gojących się ran, owrzodzeń, oparzeń, wyprysków, suchego zapalenia skóry.

 

Ziele świeże utarte z tranem i olejem lnianym pół na pół; do leczenia ran, atropowego zapalenia skóry, łuszczycy, oparzeń, owrzodzeń, egzemy.

 

Ziele utarte z olejem lnianym lub oliwką z oliwek (zieloną i mętną); działanie żółciopędne i żółciotwórcze, pobudza wydzielanie złogów żółciowych, detoksykacji i oczyszczania jelit, reguluje wypróżnienia; papkę z ziela i oleju zażywać po 3 łyżki na czczo rano i popołudniu, w tym czasie przyjmować jedynie wody zdrojowe i stosować głodówkę przez 2-3 dni. . Dobra metoda na oczyszczenie organizmu z ksenobiotyków, szkodliwych metabolitów. Korzystnie działa przy przewlekłych chorobach skóry i „zastojach metabolicznych”.

 

Zmielone świeże ziele wymieszać z wódką i miodem spadziowym w proporcji; 1 łyżeczka żółtlicy, 1 łyżeczka miodu, 1 łyżeczka wódki. Stosować jako środek wzmacniający i odżywczy przy niewydolności krążenia i miażdżycy, rekonwalescencji, przeziębieniu i chorobach zakaźnych; korzystnie działa przy kaszlu.

 

Intrakt z ziela żółtlicy jest dobrym środkiem wzmacniającym i odtruwającym. Stosować 1 x dziennie po 1 kieliszku. Można również zrobić wyciąg na winie; 1 część ziela wytrawiać 3 częściami czerwonego wytrawnego mocnego wina. Po 14 dniach przefiltrować i zażywać po 1 kieliszku dziennie na poprawę krążenia wieńcowego jako immunostymulator, dla wzmocnienia fizycznego i jako środek przeciwmiażdżycowy oraz dla regulacji metabolizmu.

 

Maseczka odżywcza;

- ziele żółtlicy zemleć w maszynce do mięsa lub blenderze (ewentualnie utrzeć w
  moździerzu), dodać olej lniany

- ucierać na jednolitą masę; nakładać na twarz, szyję i dekolt na co najmniej 20 minut;
   zmywać ciepłą wodą

Stosować do cery suchej, naczynkowej, rumieniowej, zaskórnikowej, z przebarwieniami i wysiękami, łuszczycowej i alergicznej; świetnie działa też na włosy - wzmacnia i odżywia. 


Projekt pn. Modernizacja oraz wyposażenie punktu Informacji Turystycznej w Czorsztynie
współfinansowany jest w ramach Działania osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
Z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego
Na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich z zakresu ,,Małego Projektu”
Zrealizowany dzięki wdrażaniu Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Gorce-Pieniny”
Instytucja zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich Na lata 2007-2013 Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Strona główna | Informacje | Atrakcje turystyczne | Przyroda | Galeria | Willa Jasna | Kontakt

Copyright © Biuro Obsługi Turystycznej Czorsztyn - czorsztyn.com.pl
Created by DoubleDot